درمان های طبیعی

احساس و آگاهی زنبور های عسل

احساس و آگاهی زنبور های عسل

احساس و آگاهی زنبور های عسل

حشرات نیز احساساتی متنوع دارند. برای مثال، زنبورهای عسل در اوقات فراغت با اسباب‌بازی‌ها سرگرم می‌شوند، سوسک‌ها با شخصیت ویژه‌ی خود، با بستگانشان همراهی می‌کنند و هنگام تصمیم‌گیری با آن‌ها همکاری می‌کنند. در مقابل، مگس‌های میوه احساساتی شبیه به ترس را تجربه می‌کنند. شاید برخی از این ویژگی‌ها برایمان شگفت‌آور باشد.

البته موضوع حس و احساس حیوانات جدید نیست. چارلز داروین، در سال ۱۸۷۲، در کتابش “بیان هیجانات و احساس‌ها در انسان و جانوران” مطرح کرده بود که حیوانات نیز مانند انسان‌ها به ابراز احساساتی مانند خشم، ترس، حسادت و عشق پرداخته‌اند.

آیا حشرات احساس دارند؟

در یک مقاله که در سال گذشته در مجله Science منتشر شده بود، فرانس د وال و کریستین اندروز، بر تمایز بین عواطف و احساسات تأکید کرده‌اند. این مقاله بیان می‌کند که عواطف، وضعیت‌های فیزیولوژیک یا عصبی قابل مشاهده و سنجیده‌شدنی هستند که در رفتارهایمان پدید می‌آیند. در حالی که احساسات، حالات درونی و خودآگاه هستند که به طور عمومی غیر قابل مشاهده‌اند و بنابراین به سختی توسط علم مورد بررسی قرار می‌گیرند.

ما به وضوح می‌دانیم که انسان‌های دیگر احساسات دارند زیرا می‌توانند احساسات خود را به ما بیان کنند، اما چطور می‌توانیم در مورد حیوانات اطمینان حاصل کنیم؟ مثلاً وزوز یک زنبور آیا نشان‌دهنده خشم و عصبانیت آن است یا فقط واکنش به تهدید؟ زنبورها نمی‌توانند به ما در مورد حالات درونی‌شان صحبت کنند.

حیوانات نیز مانند نوزادان انسان، در بیان احساسات و دردهای درونی‌شان محدودیت‌هایی دارند. د وال و اندروز یادآور می‌شوند که تا دهه ۱۹۸۰، پزشکان فکر می‌کردند نوزادان احساس درد نمی‌کنند و برخی جراحی‌ها بدون مواد بیهوشی انجام می‌شد.

رسماً اخیراً افزایش توجه به حالت روحی و احساسات حیوانات مشاهده می‌شود. برخی کشورها محدودیت‌هایی برای تحقیقات بر روی حیوانات مانند میمون‌ها و شامپانزه‌ها وضع کرده‌اند. در سال ۲۰۱۵، آمریکا تحقیقات بر روی شامپانزه‌ها را ممنوع اعلام کرد. در بریتانیا، بعضی موجودات مانند لابستر و اختاپوس رسماً به عنوان موجوداتی با احساس شناخته شده‌اند، اما بحث در مورد احساسات حشرات هنوز مطرح نشده است.

آغازی بر آگاهی حشرات

جسیکا ویر در موزه تاریخ طبیعی آمریکا به عنوان دستیار متخصص جانورشناسی بی‌مهرگان فعالیت می‌کند. وی به بررسی تکامل ویژگی‌های رفتاری و فیزیولوژیکی حشرات علاقه‌مند است. جسیکا نسبت به معنای شباهت‌های موجود در ساختارهای مغزی زیرقشری و تأثیر آنها بر آگاهی حشرات مطمئن نیست و بیان می‌کند: «تفکر و تمایز بین هوشیار بودن و آگاه بودن از محیط از نظر ما، هنوز واضح نیست. در نگاه اول، به نظر ما مانند آگاهی می‌آید.»

ویر به افزایش توجه به بحث آگاهی حشرات علاقه‌مند است و اظهار داشته است: «ما هنوز در ابتدای مسیر انجام این تحقیقات قرار داریم. فرصت‌های جدیدی برای کاوش در این زمینه پیش روی ماست. این به این معناست که باید از دیدگاه محوریت انسان نسبت به آگاهی گذر کنیم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *